|  Login

Council

Council is the ultimate policy making body for Fylde Borough Council. For information on asking a question at a Council meeting see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 12 meetings found in selected date range
04 December 201719:0020:25Lowther Pavilion - The TheatreOccurred
05 February 201819:0019:45Lowther Pavilion - The TheatreOccurred
05 March 201818:0019:10Council ChamberOccurred
16 April 201819:0019:25Council ChamberOccurred
09 May 201814:1515:15Lowther Pavilion - The TheatreOccurred
16 July 201819:0019:42Council ChamberOccurred
22 October 201819:00TBCCouncil ChamberRescheduled 
10 December 201819:0000:00Council ChamberScheduled 
11 February 201919:0000:00Council ChamberScheduled 
05 March 201917:0000:00Council ChamberRescheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 1 of 6, Displaying items 1 to 10 of 51 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Ben Aitken Member 20/05/2015 - current
Conservative
Christine Akeroyd Member 20/05/2015 - current
Conservative
Frank Andrews Member 20/05/2015 - current
Conservative
Peter Anthony Member 10/12/2015 - current
Conservative
Tim Ashton Member 20/05/2015 - current
Ratepayers (Aligned to the Independents)
Mark Elliott Bamforth Member 09/02/2017 - current
Labour
Jan Barker - Deputy Mayor Member 20/05/2015 - current
Independent
Keith Beckett ISO Member 20/05/2015 - current
Conservative
Brenda Blackshaw Member 20/05/2015 - current
Independent
Julie Brickles Member 20/05/2015 - current
Katharine McDonnell
katharine.mcdonnell@fylde.gov.uk
01253 658423

Other Information