|  Login

Council

Council is the ultimate policy making body for Fylde Borough Council. For information on asking a question at a Council meeting see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 30 of 30 meetings found in selected date range
16 April 201819:0019:25Council ChamberOccurred
09 May 201814:1515:15Lowther Pavilion - The TheatreOccurred
16 July 201819:0019:42Council ChamberOccurred
22 October 201819:0020:00Council ChamberOccurred
19 November 201819:0020:50Council ChamberOccurred
10 December 201819:0019:50Council ChamberOccurred
11 February 201919:0000:00Council ChamberScheduled 
05 March 201917:0000:00Council ChamberRescheduled 
25 March 201919:0000:00Council ChamberScheduled 
15 May 201914:0000:00Council ChamberRescheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
Page 3 of 6, Displaying items 21 to 30 of 51 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Susan Fazackerley MBE - Council Leader Member 20/05/2015 - current
Conservative
Trevor Fiddler Member 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Tony Ford JP Member 20/05/2015 - current
Conservative
Richard Fradley Member 20/05/2015 - current
Independent
Peter Hardy Member 20/05/2015 - current
Conservative
Neil Harvey Member 20/05/2015 - current
Non-Aligned
Paul Hayhurst Member 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Karen Henshaw JP Member 20/05/2015 - current
Independent
Paul Hodgson Member 20/05/2015 - current
Conservative
Angela Jacques Member 20/05/2015 - current
Sharon Wadsworth
democracy@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information