|  Login

Tourism and Leisure Committee

This committee is responsible for sports, arts, leisure and cultural provisions, parks and open spaces, sand dune and beach management, and tourism and events promotion policies. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 32 meetings found in selected date range
10 January 201918:3020:00Council ChamberOccurred
14 March 201918:3019:41Council ChamberOccurred
06 June 201918:3019:30Council ChamberOccurred
05 September 201918:3019:20Council ChamberOccurred
04 November 201918:3019:15Council ChamberOccurred
09 January 202018:3019:19Council ChamberOccurred
12 March 202018:3019:35Council ChamberOccurred
04 June 202018:30TBCRemote meeting via ZoomScheduled 
03 September 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 
05 November 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Independent
Brenda Blackshaw Member 20/05/2015 - current
Conservative
Peter Anthony Member 22/05/2019 - current
Independent
Tim Armit Member 22/05/2019 - current
Conservative
Gavin Harrison Member 22/05/2019 - current
Conservative
Shirley Green Member 16/04/2018 - current
Independent
Matthew Lee Member 22/05/2019 - current
Conservative
Cheryl Little Chairman 20/05/2015 - current
Non-Aligned
Kiran Mulholland Member 16/07/2019 - current
Conservative
Jayne Nixon Vice-Chairman 22/05/2019 - current
Conservative
Vince Settle Member 22/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Sharon Wadsworth
democracy@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information