|  Login

Environment, Health and Housing

This committee is the designated crime and disorder committee for the purposes of the Police and Justice Act 2006. It is also responsible for housing, health, bathing water quality, food hygiene, pest control, community safety and the cemetery and crematorium. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 26 of 26 meetings found in selected date range
04 March 201918:3019:14Council ChamberOccurred
11 June 201918:3019:43Council ChamberOccurred
03 September 201918:30TBCCouncil ChamberScheduled 
05 November 201918:30TBCCouncil ChamberScheduled 
07 January 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 
17 March 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Ben Aitken Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
Frank Andrews Member 16/04/2018 - current
Independent
Paula Brearley Member 22/05/2019 - current
Independent
Noreen Griffiths Member 22/05/2019 - current
Non-Aligned
Peter Hardy Member 19/07/2019 - current
Conservative
William Harris Member 22/05/2019 - current
Conservative
Gavin Harrison Member 22/05/2019 - current
Liberal Democrats
Karen Henshaw JP Member 22/05/2019 - current
Lytham St Annes Independents
Roger Lloyd Member 20/05/2015 - current
Conservative
Michelle Morris Member 22/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Katharine McDonnell
democracy@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information