Environment, Health and Housing

This committee is the designated crime and disorder committee for the purposes of the Police and Justice Act 2006. It is also responsible for health, bathing water quality, food hygiene, pest control, community safety and safeguarding. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting Date - Start Time : End TimeVenueStatusCalendar
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 43 of 43 meetings found in selected date range
15 November 2022 - 18:30 : TBCCouncil ChamberRescheduled 
10 January 2023 - 18:30 : TBCCouncil ChamberScheduled 
07 March 2023 - 18:30 : TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Ben Aitken - Mayor of Fylde Member 20/05/2015 - current
Conservative
Frank Andrews Member 16/04/2018 - current
Independent
Paula Brearley Member 22/05/2019 - current
Conservative
Chris Dixon Vice-Chairman 18/10/2021 - current
Independent
Noreen Griffiths Member 22/05/2019 - current
Non-Aligned
Peter Hardy Member 19/07/2019 - current
Conservative
William Harris Member 22/05/2019 - current
Liberal Democrats
Karen Henshaw JP Member 22/05/2019 - current
Lytham St Annes Independents
Roger Lloyd Member 20/05/2015 - current
Conservative
Sally Nash-Walker Member 26/05/2021 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Lyndsey Lacey-Simone
democracy@fylde.gov.uk
01253 658504

Other Information