|  Login

Planning Committee

Formerly known as Development Management, this committee is responsible for the determining of planning applications and planning enforcement action. It is also responsible for planning policy matters such as the local plan. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section. Please note that public speaking is only permitted in regards to planning applications.
20 May 2015 - onwards
Fixed
Nominated

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 9 of 9, Displaying meetings 81 to 87 of 87 meetings found in selected date range
18 December 201910:00TBCCouncil ChamberRescheduled 
15 January 202010:00TBCCouncil ChamberScheduled 
22 January 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 
12 February 202010:00TBCCouncil ChamberScheduled 
11 March 202018:30TBCCouncil ChamberScheduled 
18 March 202010:00TBCCouncil ChamberScheduled 
22 April 202010:00TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Independent
Tim Armit Member 22/05/2019 - current
Conservative
Chris Dixon Member 22/05/2019 - current
Conservative
Trevor Fiddler Chairman 20/05/2015 - current
Non-Aligned
Kiran Mulholland Member 20/05/2015 - current
Conservative
Jayne Nixon Member 22/10/2018 - current
Independent
Linda Nulty Member 20/05/2015 - current
Independent
Liz Oades Member 20/05/2015 - current
Conservative
Richard Redcliffe - Deputy Mayor Vice-Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
Michael Sayward Member 22/05/2019 - current
Independent
Heather Speak Member 05/07/2016 - current

Substitutes

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Frank AndrewsSubstitute 10/06/2015 - current
Independent
Julie BricklesSubstitute 10/06/2015 - current
Independent
Alan ClaytonSubstitute 10/06/2015 - current
Independent
Brian GillSubstitute 22/05/2019 - current
Independent
Noreen GriffithsSubstitute 22/05/2019 - current
Non-Aligned
Peter HardySubstitute 10/06/2015 - current
Independent
Paul HodgsonSubstitute 12/06/2019 - current
Conservative
Angela Jacques - Mayor of FyldeSubstitute 10/06/2015 - current
Conservative
John KirkhamSubstitute 17/07/2017 - current
Conservative
Viv WillderSubstitute 10/06/2015 - current
Sharon Wadsworth
democracy@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information