|  Login

Finance and Democracy Committee

The committee is responsible for the development and oversight of matters relating to finance, corporate planning, performance management, procurement, community projects, strategic partnerships, policy development and mayoral arrangements. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 11 meetings found in selected date range
28 October 201616:0016:30Reception RoomOccurred
21 November 201618:3020:00Reception RoomOccurred
23 January 201718:3019:14Reception RoomOccurred
20 February 201718:3019:06Reception RoomOccurred
20 March 201718:3019:06Reception RoomOccurred
19 June 201718:3019:44Reception RoomOccurred
25 September 201718:3019:55Reception RoomOccurred
20 November 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
22 January 201818:3000:00Reception RoomScheduled 
19 February 201818:3000:00Reception RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Karen Buckley - Deputy Leader Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
David Donaldson Member 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Tony Ford JP Member 20/05/2015 - current
Conservative
Neil Harvey Member 03/04/2017 - current
Conservative
Angela Jacques Member 20/05/2015 - current
Non-Aligned
Kiran Mulholland Member 20/05/2015 - current
Independent
Linda Nulty Member 20/05/2015 - current
Independent
Liz Oades Member 20/05/2015 - current
Independent
Elaine Silverwood Member 20/05/2015 - current
Conservative
Richard Redcliffe Member 20/05/2015 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Katharine McDonnell
katharine.mcdonnell@fylde.gov.uk
01253 658423

Other Information