|  Login

Audit and Standards Committee

This committee has responsibility for oversight of the council's risk management, corporate governance and internal audit functions. It also receives reports for the council's external auditors and has responsibility for the council's code of conduct for members. It will determine the outcome of standards investigations and hear reports from the monitoring officer.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying meetings 1 to 10 of 13 meetings found in selected date range
16 June 201618:3019:25Reception RoomOccurred
28 July 201618:3019:05Reception RoomOccurred
22 September 201618:3019:05Reception RoomOccurred
18 October 201618:3019:00Reception RoomOccurred
17 November 201618:3019:00Reception RoomOccurred
19 January 201718:3019:45Reception RoomOccurred
16 March 201718:3019:00Reception RoomOccurred
15 June 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
20 July 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
21 September 201718:3000:00Reception RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Delma Collins Member 20/05/2015 - current
Conservative
David Donaldson Vice-Chairman 20/05/2015 - current
Independent
Peter Collins Member 20/05/2015 - current
Non-Aligned
Paul Hayhurst Member 17/10/2016 - current
Ratepayers (Aligned to the Independents)
Roger Lloyd Member 20/05/2015 - current
Conservative
Edward Nash Member 20/05/2015 - current
Conservative
Graeme Neale Member 20/05/2015 - current
Conservative
John Singleton JP Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
Roger Small Member 20/05/2015 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Mrs Helen Broughton Member 03/05/2016 - current
Mr Brian Horrocks Independent Person 20/05/2015 - current
Mr Anthony Rennie Mozley Independent Person 20/05/2015 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Tara Walsh
tara.walsh@fylde.gov.uk
01253 658491

Other Information