|  Login

Public Protection Committee

This committee has responsibility for the hearing of staff appeals, the issuing of taxi licenses and caravan site licenses, powers in regards to noise, food production, food storage, pet shops, fireworks and storage of other dangerous substances.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
123
Page 3 of 3, Displaying meetings 21 to 21 of 21 meetings found in selected date range
24 March 202110:00TBCCouncil ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Frank Andrews Member 20/05/2015 - current
Independent
Brenda Blackshaw Member 20/05/2015 - current
Independent
Alan Clayton Member 20/05/2015 - current
Conservative
Gavin Harrison Vice-Chairman 22/05/2019 - current
Conservative
Shirley Green Chairman 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Karen Henshaw JP Member 22/05/2019 - current
Independent
Paul Hodgson Member 10/12/2018 - current
Conservative
Angela Jacques - Mayor of Fylde Member 20/05/2015 - current
Conservative
Michael Sayward Member 22/05/2019 - current
Conservative
Raymond Thomas Member 22/05/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Sharon Wadsworth
sharon.wadsworth@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information