|  Login

Operational Management

This committee is responsible for street cleansing, refuse collections, public amenities, car parking and coastal defences. For information on speaking at this committee see "Public Speaking at Council Meetings" in the Documents and Information section.
20 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
31 May 201618:3019:40Reception RoomOccurred
13 September 201618:3020:05Reception RoomOccurred
15 November 201618:3020:15Reception RoomOccurred
17 January 201718:3019:00Reception RoomOccurred
14 March 201718:3020:15Reception RoomOccurred
23 May 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
12 September 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
14 November 201718:3000:00Reception RoomScheduled 
16 January 201818:3000:00Reception RoomScheduled 
06 March 201818:3000:00Reception RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Frank Andrews Member 20/05/2015 - current
Independent
Julie Brickles Member 20/05/2015 - current
Independent
Alan Clayton Member 20/05/2015 - current
Conservative
David Eaves Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
Richard Fradley Member 20/05/2015 - current
Liberal Democrats
Karen Henshaw JP Member 20/05/2015 - current
Independent
Paul Hodgson Member 20/05/2015 - current
Conservative
Edward Nash Member 20/05/2015 - current
Conservative
Sandra Pitman Vice-Chairman 20/05/2015 - current
Conservative
Albert Pounder Member 20/05/2015 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.
Sharon Wadsworth
sharon.wadsworth@fylde.gov.uk
01253 658546

Other Information